NAJLEPSZE MATERIAŁY DO NAUKI


Podczas wielu lat nauki języka angielskiego korzystałem z różnych materiałów. Spośród kilkudziesięciu publikacji chciałbym polecić kilka z nich. Wśród poleconych nie ma podręczników, bowiem w latach, kiedy chodziłem do technikum, używane podręczniki były po prostu kiepskie. Kiedy widzę podręczniki dla gimnazjalistów, zazdroszczę im. Dużo atrakcyjniejsza szata graficzna, dużo więcej tekstów, dużo więcej słownictwa.ENGLISH. Repetytorium tematyczno-leksykalne

Zbiór tekstów w języku angielskim wraz z bardzo rozbudowanym słownictwem dotyczącym tekstu lub tematu, o którym tekst mówi. Teksty są krótkie, napisane przystępnym językiem i bardzo przydatne dla osób przygotowujących się do matury lub egzaminów. Moim zdaniem to jedna z najlepszych publikacji do nauki języka angielskiego. Jedyne, co mogę wytknąć, to niezbyt atrakcyjna szata graficzna, lecz pod względem merytorycznym to znakomita publikacja uzupełniająca podręczniki, rozmówki i najróżniejsze słowniki. Gorąco polecam każdemu - wystarczy nauczyć się dwóch tekstów tygodniowo. Dużą zaletą publikacji jest również niewygórowana cena.

Autor: Małgorzata Cieślak
Wydawnictwo "Wagros" www.wagros.com.pl

Profesor Henry - słownictwo

Zdecydowanie najlepsza i najpopularniejsza publikacja wydawnictwa "Edgard". Doskonały program do nauki słownictwa - bardzo rozbudowane bazy słownictwa wraz z przykładami użycia, przykładowe zdania, a każde słówko i zdanie zostało nagrane przez native speakera. Można również tworzyć własne bazy słówek. Na uwagę zasługuje także atrakcyjna szata graficzna

Program cieszy się bardzo duża popularnością i trzeba przyznać, że jest bardzo skuteczny, choć nie radzę się uczyć po 50 słówek na dzień, bo można nie nadążyć z powtórkami.

Program, mimo zalet ma dwie wady. Pierwsza z nich to stosunkowo wysoka cena. "Profesor Henry" jest jednak wart swojej ceny - tyle zapłacimy za kilka godzin korepetycji. Druga wada to fakt, że program wymaga systematyczności. Jeżeli uczymy się przez jakiś czas, potem przerwiemy naukę, to nazbiera się mnóstwo słówek do powtórzenia i będą trudności ze znalezieniem czasu na opanowanie nowego materiału.

Wydawnictwo "Edgard" ma w swojej ofercie mnóstwo ciekawych publikacji do nauki języków obcych, jednak Profesor Henry jest bezkonkurencyjny.

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo "Edgard" www.jezykiobce.pl

Wielki słownik polsko-angielski, angielsko-polski

Bardzo dobry słownik wydawnictwa Langenscheidt, na który natrafiłem w lokalnej bibliotece. Atrakcyjna szata graficzna, mnóstwo słówek i przykładów użycia w różnych kontekstach, idiomy, frazelogia. Ze znanych mi słowników uważam go za najlepszy, bardzo pomocny przy nauce słówek. Przejrzysta konstrukcja i dobrze dobrana czcionka czynią go atrakcyjnym również dla początkujących.

Do słownika załączono aneks z podstawowymi informacjami na temat gramatyki angielskiej oraz płytę CD ze słownikiem w wersji elektronicznej. Publikacja warta polecenia również ze wzgledu na przystępną cenę.

Co dziwne, informacji o słowniku nie znalazłem na stronie wydawnictwa, natomiast można go kupić na Allegro.

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo "Langenscheidt"

To tylko trzy wartościowe pozycje, z jakimi miałem do czynienia podczas nauki języka angielskiego. Inne były różne - słabe, przeciętne, ale właśnie te trzy wymienione wyróżniały się spośród zalewu najróżniejszych materiałów. Jeżeli znajdę jakieś ciekawe podręczniki lub słownik, na pewno dodam do tej listy.