SŁOWNIKI TEMATYCZNE Z RÓŻNYCH JĘZYKÓWJedną z moich pasji jest pisanie słowników tematycznych. Z wykształcenia jestem slawistą, więc opracowałem słowniki tematyczne różnych języków słowiańskich. Myślałem, że zarobię coś sprzedając je jako e-booki, ale wkrótce ze względu na brak zainteresowania udostępniłem je nieodpłatnie. W planach mam napisanie kilku innych słowników tematycznych, które jednak ze względów finansowych będą zawierały tylko podstawowe słowa.

JĘZYK CZESKI

Moim największym projektem był wieloczęściowy "Uniwersalny słownik tematyczny czesko-polski". Miałem zamiar napisać około dziesięciu części w ciągu pięciu lat. Niestety, moje doświadczenia z Czechami oraz brak zainteresowania skłoniły mnie do zaprzestania prac nad wszelkimi słownikami z języka czeskiego. Ukazały się jedynie dwie części planowanego słownika:

Uniwersalny słownik tematyczny czesko-polski cz.1 - życie [pdf]
Uniwersalny słownik tematyczny czesko-polski - bezpieczeństwo [pdf]

Innym moim dziełem, nad którym pracowałem od początku studiów był "Słownik tematyczny czesko-polski". Praca w niektórych miejscach jest bardzo dobra, ale jest w niej również sporo błędów. Słownik zacząłem tworzyć już na pierwszym roku studiów i brak doświadczenia przełożył się na jakość, a później pogubiłem się w tak obszernym materiale. Projekt był ambitny, ale nie wyszedł tak, jakbym chciał.

Czesko-polski słownik tematyczny dla uczniów i studentów [pdf]

JĘZYK SŁOWACKI

Języka słowackiego uczyłem się krótko, ponieważ mylił mi się z językiem czeskim. Udało mi się napisać słownik tematyczny słowacko-polski, lecz jest to praca niedokończona. Nie ma sensu do niej wracać, bo i tak nikt tego nie chce.

Słowacko-polski słownik tematyczny dla uczniów i studentów [pdf]

JĘZYK CHORWACKI

Wśród moich planów było również napisanie "Uniwersalnego słownika tematycznego chorwacko-polskiego" w kilku częściach. Tak jak w innych projektach zabrakło czasu i pieniędzy. Wyszedł całkiem niezły słownik, ale mógłby być lepszy.

Chorwacko-polski słownik tematyczny[pdf]

JĘZYK SŁOWEŃSKI

Język słoweński jest mało popularnym językiem, natomiast jest najlepszym językiem, jeżeli chodzi o możliwości badań leksykograficznych i tworzenia słowników. Możliwości są ogromne - świetnie napisany słownik literackiego języka słoweńskiego, mnóstwo materiałów źródłowych, bardzo dobry korpus języka słoweńskiego. Można by wymieniać w nieskończoność. Niestety, tylko naukowcy mogą otrzymać dotacje i stypendia na kilkumiesięczny pobyt w Słowenii. Niemniej jest to moja najlepsza praca.

Słoweńsko-polski słownik tematyczny [pdf]

JĘZYK SERBSKI

Zalążek serbsko-polskiego słownika tematycznego. Projekt wstrzymany we wczesnej fazie opracowania.

Zalążek serbsko-polskiego słownika tematycznego[pdf]